CERN

CERN – najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete. Kto by to nechcel vidieť?  Jakub MaňkoMatej Púchy mali tú možnosť ísť na poznávací zájazd do Švajčiarska za výborné výsledky v olympiádach a úspešnú reprezentáciu školy.

Navštívili sme v meste Winterthur -  Technoramu – interaktívne múzeum s fyzikálnymi pokusmi, s veľkým množstvom hlavolamov. Je to vzdelávacie a zábavné centrum. Druhý deň sme mali prehliadku mesta Ženeva, kde sme videli množstvo historických pamiatok, budovu Paláca národov – OSN, kvetinové hodiny, fontánu Jet ďeau, dosahujúcu výšku 140 metrov, ktorá je dominantou ženevského jazera.  Poobede sme navštívili CERN – urýchľovač s dĺžkou 27 km, v hĺbke 50 až 150 metrov pod zemou. CERN je známa aj ako miesto vzniku siete World Wide Web, ako aj princípu fungovania prístroja magnetickej rezonancie. Každému sa tu zastaví dych pred obrovskými vedomosťami , možnosťami a talentom človeka. Posledný deň sme navštívili hlavné mesto Švajčiarska Bern, ležiace na rieke Aare s  množstvom historických pamiatok a navštívili sme múzeum A. Einsteina.

Žiaci boli nadšení, spoznávali kultúru iného národa  a hlavne rozvíjali  svoje komunikačné schopnosti v anglickom a nemeckom jazyku.

Za úžasný poznávací zájazd ďakujeme vedeniu školy.